INSTYTUCJE POMOCOWE (POLSKA)
Telefon zaufania dla dzieci 116 111
116 111 to pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, który prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. Z konsultantami Telefonu Zaufania 116 111 można się podzielić swoimi troskami i problemami. Celem naszego działania jest również poprawa samopoczucia, a często – bezpieczeństwa dzwoniących. Kontakt z konsultantami Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest dla wielu młodych osób pierwszą szansą na powiedzenie o swoich problemach, m.in. depresji, samookaleczeniach czy obniżonym nastroju, uzyskanie wsparcia w trudnych chwilach i dostrzeżenie dorosłych – rodziców i profesjonalistów, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotów.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.pl
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznik Praw Dziecka - 800 121 212
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Psycholodzy, pedagodzy, a także prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji: www.brpd.gov.pl/telefon-zaufania
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli
- 800 100 100
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna oraz online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Więcej informacji: www.800100100.pl.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji - (22) 594 91 00
Forum Przeciw Depresji prowadzi Antydepresyjny Telefon pod numerem (22) 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00 (koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy operatora telefonicznego). Więcej o projekcie na stronie: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne.
Fundacja "Twarze Depresji"
Programy bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej: www.twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna.
Całodobowa Linia Wsparcia
- 800 70 2222
Linia Wsparcia 800 70 2222 jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. W Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Więcej na: https://czp.org.pl/index.php/course/centrum-wsparcia-dla-osob-w-stanie-kryzysu-psychicznego/
Antydepresyjny Telefon Zaufania
- (22) 484 88 01
„Antydepresyjny Telefon Zaufania” prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem (22) 484 88 01. Dni i godziny na przestrzeni lat się zmieniały, dlatego najlepiej sprawdzić szczegóły na stronie: http://stopdepresji.pl/
INŠTITÚCIE POMOCI (SLOVENSKO)
Národná linka na pomoc deťom v ohrození
Stránky, ktoré sa venujú psychologickej pomoci mladým ľuďom:
IP-čko https://ipcko.sk/
Internetová linka dôvery, bezplatná online psychologická a sociálna pomoc pre mladých ľudí.
StalosaTo https://www.stalosato.sk/
Internetová linka dôvery, venuje sa viac témam ako grooming, sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie detí a mladých ľudí na internete. Nájdeš tu všetky informácie o tom, ako a kde získať pomoc. Nie si v tom osamote. Pomoc a riešenie VŽDY existuje!
Dobrá Linka https://dobralinka.sk/
Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Duševné zdravie https://dusevnezdravie.sk/
Liga za duševné zdravie je nepolitické, charitatívne, humanitné, neprofesionálne, nezávislé záujmové združenie občanov a právnických osôb a jej cieľom je aktívna podpora duševného zdravia. Pomoc určená každému, nie len mladým ľuďom.
Národná linka https://viacakonick.gov.sk
Máš problém a nevieš ako ďalej? VIAC AKO NI(C)K je tu aj pre Teba. Poskytuje pomoc bezplatne formou chatu a e-mailom. Kedykoľvek sa budeš chcieť porozprávať o tom, z čoho máš strach, čo alebo kto Ti ubližuje alebo s čím si nevieš rady, sme tu pre Teba. O čom všetkom môžeme spolu hovoriť - o ponižovaní, vysmievaní, vyhrážaní sa násilím, bití, týraní, šikanovaní, zosmiešňovaní na internete, vydieraní, sexuálnom násili.
YOUTUBE odkazy:
https://www.youtube.com/watch?v=gy1wOm1WDqw
Sheeplivecartoons – rozprávka o ovciach, v ktorej sa hravou formou poukazuje na vážne problémy, napr: anorexia, rasizmus, zneužívanie na internete...
PIXAR –For the Birds https://www.youtube.com/watch?v=nYTrIcn4rjg
Filmové štúdio, kde môžeme nájsť motivačné filmy aj na pomoc deťom a mládeži s rôznymi typmi problémov. Humornou formou môžeme navodiť príjemnú atmosféru na diskusiu k rôznorodosti, pomoci, či vzdelávania.
Zmudri.sk (nauč sa veci pre život) https://www.youtube.com/watch?v=ON3xPhOanz4
Zábavné videá na rôzne témy zo života: Hľadanie brigády zvládanie stresu, kritické myslenie...vo viacerých videách sa venuje aj téme šikany
Pomocné instituce (ČESKA REPUBLIKA)
Nevypust dusi https://nevypustdusi.cz/
Tuto stránku spravuje nezisková organizace Nevypusť Duši. Cílem je zlepšení informovanosti Česka v oblasti duševního zdraví. Stránka má za cíl šířit fakta, bořit mýty, vzdělávat a pomáhat.
Lustro duszy - do pobrania
Regulamin projektu
Harmonogram spotkań
Czym jest Erasmus+?
Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający młodzież poprzez edukację, szkolenia i sport.
Szacowany budżet programu wynosi 26,2 mld euro, czyli dwukrotnie więcej niż w okresie w poprzednim programie realizowanym w latach 2014-2020.